Aktualności

HORYZONTALNY MONITORING PRZEPISY O WSPÓŁDZIAŁANIU Z KAS

turn on, turn off, innovation
O tych zmianach w prawie mówi się raczej niewiele, a tymczasem dotyczą one kwestii która dla wielu przedsiębiorców może być mocno kontrowersyjna. Chodzi o współpracę firm ze skarbówką. Wchodzi w życie od 1 lipca 2020r.

Horyzontalny monitoring, czyli przepisy o współdziałaniu, mają umożliwić największym podmiotom nawiązanie współpracy z KAS. KAS ma po prostu nadzorować na bieżąco wypełnianie obowiązków podatkowych przez przedsiębiorcę – i to jeszcze przed złożeniem przez niego zeznania podatkowego.

Przedsiębiorcy muszą mieć jednak świadomość, że takie przywileje będą możliwe tylko pod pewnymi warunkami – które dla niektórych będą z pewnością nie do zaakceptowania. Na przykład KAS dzięki umowie z firmą ma zyskać pełen dostęp do jej ksiąg rachunkowych i rozliczeń. Dodatkowo przedsiębiorca, planując inwestycję, będzie musiał najpierw poinformować o niej skarbówkę. Podobnie będzie w przypadku wszelkich czynności, które mogą wzbudzać wątpliwości podatkowe (co już na samym starcie może powodować wątpliwości, ale interpretacyjne).

Na razie współpraca firm ze skarbówką czyli tzw. horyzontalny monitoring to pilotażowy program. Od 1 lipca będzie mogło dno niego przystąpić tylko 20 firm. Warunkiem jest, by ich przychody w poprzednim roku podatkowym przekroczyły równowartość 50 mln euro. Program pilotażowy ma trwać trzy lata.

Share on facebook
Facebook