Aktualności

DWIE DUŻE REFORMY W PODATKACH

W 2024 r. przedsiębiorców czeka nie tylko praca nad wdrożeniem KSeF (przesunięty termin wprowadzenia na 01.01.2025 r.), ale także wprowadzenie JPK CIT, czyli raportowaniem skarbówce danych z ksiąg rachunkowych.

Ministerstwo Finansów potwierdza, że terminy pozostają bez zmian. To oznacza, że największe firmy będą musiały prowadzić odpowiednią ewidencję już od 2025 r.

Od 2026 r. również podatnicy PIT i ryczałtowcy będą musieli prowadzić ewidencję przy użyciu programów komputerowych oraz przesyłać ją fiskusowi w terminie złożenia rocznego PIT. Trzeba się dobrze przygotować, ponieważ organy podatkowe uzyskają bardzo dużo danych, na podstawie których będą mogły typować podatników do kontroli.

Należy pamiętać, że po złożeniu zeznania CIT, do czasu zatwierdzenia sprawozdania finansowego (najczęściej do końca czerwca), mogą być składane korekty zeznania. Efektem będzie powstanie różnic między danymi z JPK CIT a danymi, które organ podatkowy otrzyma z innych źródeł. Spodziewamy się, że będzie to powodowało wiele pytań i wątpliwości ze strony organów podatkowych.

Share on facebook
Facebook