Aktualności

Elektroniczne fakturowanie w ramach KSeF obowiązkowe od 01.01.2024 roku

Wystawianie faktur elektronicznych w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowe od 2024 roku. Istnieje jednak ryzyko, że część firm będzie musiała podawać dużo więcej szczegółowych informacji i prowadzić podwójne systemy rozliczeń.

Przejście na e-faktury może jednak przynieść korzyści – także finansowe i odciążenie działów księgowych. To kolejny etap cyfryzacji rozliczeń.
W zeszłym tygodniu ukazała się wyczekiwana decyzja wykonawcza Rady Unii Europejskiej (z 10 czerwca 2022r.) upoważniająca Polskę do wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych jako obligatoryjnego rozwiązania. Z dokumentu wynika, że Rada przychyliła się do wniosku, upoważniając Polskę do wprowadzenia obowiązkowych e-faktur od 1 stycznia 2024 r., w miejsce pierwotnie wnioskowanego 1 kwietnia 2023 r. Zmiana terminu wnioskowanego przez Ministerstwo Finansów jest odpowiedzią na sygnały od firm, że potrzebują one więcej czasu, żeby zdążyć przygotować się do nowych obowiązków. Dobrowolne korzystanie z KSeF możliwe jest już od początku 2022 r. Trzeba pamiętać, że organy podatkowe będą mieć wgląd w każdą fakturę przesłaną do systemu, nie będzie możliwości jej wycofania czy anulowania. W przypadku tzw. wysyłki wsadowej, czyli wysyłki paczek faktur, wystarczy błąd w jednej fakturze, aby cała paczka została odrzucona.

Share on facebook
Facebook