Aktualności

Wkrótce kompleksowe zmiany w kilometrówce

O potrzebie zmian w zasadach rozliczania kilometrówki mówi się od dłuższego czasu. Chodzi tu przede wszystkim o zwroty pracownikom dokonywane przez pracodawców jako rekompensata za wykorzystywanie prywatnych samochodów do celów służbowych związanych z wykonywaniem pracy na rzecz firmy.

Wysokość zwrotów uzależniona jest od liczby przejechanych kilometrów i pojemności silnika. Najpopularniejsza stawka tzw. kilometrówki wynosi obecnie 0,8358 zł za jeden kilometr (dla samochodów z silnikami powyżej 900ccm). Zwrot według tego przelicznika jest przychodem pracownika, jednak na podstawie przepisów ustawy o PIT korzysta ze zwolnienia z opodatkowania. Zdaniem ekspertów, biorąc pod uwagę tylko skalę inflacji, stawka powinna wynosić 1,14 zł. Zwłaszcza, że obowiązująca stawka nie została zmieniona od 2007 roku. Pod uwagę trzeba również wziąć obecne ceny paliwa.

Problem dostrzegli również posłowie. Zgłaszają oni do Ministerstwa Finansów interpelacje poselskie (m.in. nr 32993 i 32720). Co istotne, MF zgłosił postulat, aby przy określeniu stawek kilometrówki pojemność została zastąpiona mocą. W ten sposób regulacja objęłaby wszystkie pojazdy, również te napędzane alternatywnie.

Share on facebook
Facebook